Ruszył nabór do 9. edycji projektu Szkoła Teledysków, w ramach którego filmowcy stworzą teledyski dla znanych artystów. W tym roku powstaną klipy dla Bass Astral x Igo, Mery Spolsky oraz rapera Moliego.

Na zgłoszenia czekamy tylko do 16 września! 

Dla kogo?

Do tego twórczego szaleństwa szukamy filmowców i filmowczyń wszystkich specjalności: reżyserów, scenarzystów, scenografów, operatorów, kierowników produkcji, ale również tych, którzy widzą się na planie filmu, reklamy albo teledysku. Szukamy osób, które już działają na rynku albo dopiero zaczynają swoją przygodę. Do udziału w projekcie zapraszamy tylko osoby pełnoletnie. 

Na czym polega projekt? 

36 wybranych uczestników i uczestniczek weźmie udział w serii wykładów poświęconych różnym zagadnieniom i etapom tworzenia wideoklipów.

W rolę wykładowców wejdą czołowi twórcy polskich teledysków, m.in. Grajper oraz Filip Załuska. Podstawą dobrego teledysku jest scenariusz, o którym opowie script coach Agnieszka Kruk ze StoryLab.pro, natomiast tajniki produkcji zdradzi producentka Alicja Jagodzińska. Łącznie szykujemy 18 godzin wykładów. 

Równolegle do wykładów uczestnicy podzieleni na trzy 12-osobowe ekipy filmowe będą pracować na teledyskami dla artystów, którzy podjęli rękawicę i udostępnili nam swoje utwory. Opiekę artystyczną nad projektami będą sprawować doświadczeni mentorzy i filmowcy: Roman Przylipiak, Agnieszka Gomułka oraz Piotrek Matejkowski. 

Po dwóch weekendowych zjazdach (pt.-ndz.) uczestnicy i uczestniczki przystąpią do realizacji zdjęć i postprodukcji. Wcześniej scenariusze zaakceptują zaproszeni do projektu artyści. Do dyspozycji uczestnicy otrzymają dostęp do sprzętu filmowego oraz budżet produkcyjny. Resztę muszą wykonać sami. Premiery teledysków odbędą się podczas gali w Domu Kultury Kadr w listopadzie. Potem wideoklipy trafią na oficjalne kanały artystów. 

Projekt będzie realizowany w zgodzie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie pandemii.  

O nas:

Szkoła Teledysków organizowana jest od 2008 roku. Do tej pory w ramach 8 edycji powstało ponad 20 teledysków. Wśród wykonawców, dla których zrealizowano klipy, znaleźli się m.in:  Vienio, Bovska, Solar Białas, Sonar, Sound and Grace, Sorry Boys, Bedoes.  Projekt współfinansowany jest przez miasto stołeczne Warszawa. 

Prace uczestników poprzednich edycji można obejrzeć tutaj:

Jak się zgłosić: 

Aby się zgłosić, należy wypełnić przygotowany przez nas formularz  https://tiny.pl/7jm4w.

Ważne info:

  • Na zgłoszenia, czyli wypełniony formularz czekamy do 16 września do godz. 23:59 (zanim karoca zamieni się w dynię).
  • O  wynikach rekrutacji poinformujemy wszystkich mejlowo do 18 września do godz. 20:00.
  • Koszt udziału w projekcie wynosi 280 zł, płatne po zakwalifikowaniu się przed rozpoczęciem działań.
  • Zajęcia odbędą się w Domu Kultury Kadr w Warszawie (ul. Rzymowskiego 32) w dwóch zjazdach: 25-27.09 oraz 2-4.10. Po tym terminie ustalane będą terminy zdjęć dla każdej z trzech produkcji.
  • Regulamin wydarzenia dostępny jest tutaj: https://tiny.pl/7jxgp.    

Dane kontaktowe

Wszelkie informacje o projekcie można uzyskać u koordynatora projektu: wojtek@fundacjaplaster.pl lub dzwoniąc na: 660 477 834. 

Making of edycji 2018: 

Plany zdjęciowe odbędą się między 9 a 25 października.

Premiera teledysków jest przewidziana na 11 listopada.

Kogo z branży posłuchacie?

Czekają na Was oczy i uszy specjalistów, czyli mentorzy: Agnieszka Gomułka, Piotr Matejkowski, Roman Przylipiak oraz wykładowcy: Agnieszka Kruk, Grajper, Filip Załuska, Alicja Jagodzińska, Ola Wodołowska, Joanna Cisowska, Igor Pająk.

Sylwetki mentorów

image

Agnieszka Gomułka: Reżyserka, producentka, montażystka, wykładowczyni. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji, gdzie ukończyła Wydział Reżyserii, a także Wydział Kierownictwa Produkcji. Przez kilka lat związana zawodowo z MTV POLSKA. Wykładowczyni. Realizuje filmy dokumentalne, fabularne, teledyski i reportaże. Jej krótkometrażowy film „Szczęściarze” był zakwalifikowany do Konkursu Kina Niezależnego 31. FPFF w Gdyni 2006 r. Od 2009 r. członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Sekcji Filmu Dokumentalnego. Jej największą pasją jest film dokumentalny. Agnieszka współpracuje ze Szkołą Teledysków od początku jej istnienia. Do tej pory była opiekunką artystyczną grup realizujących obrazy do utworów hip-hopowych takich artystów jak Bedoes czy Vienio. 

image

Piotrek Matejkowski: Reżyser krótkich form filmowych, wizualnie wysmakowanych reklam dla Nike, McDonald’s, Desperados, Lech Premium Beer, Apple,  Reserved, Puma, Adidas i teledysków dla debiutujących, a także znanych artystów. Piotr jest również filmowcem-podróżnikiem. Dzięki swojej kreatywności, pasji i ciekawości kręcił filmy w Rio de Janeiro, Hawany, Bangkoku, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Chce opowiadać zapadające w pamięć, prawdziwe historie, sprawnie poruszając się w różnych gatunkach. Jego filmy otrzymały wiele nominacji i nagródm. in. na Los Angeles Cinefest, Berlin Music Video Awards, Bucharest Short Cut CIneFest, KTR Awards. Piotr jest zdobywcą nagrody Grand Prix podczas I edycji PL Music Video Awards za teledysk Flary zespołu PRO3L8M.

image

Roman Przylipiak: Absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Tworzy fabuły, teledyski i reklamy. Jest autorem klipów dla: Maryli Rodowicz, JohnA Mitko, Ani Wyszkoni, Artura Andrusa, Roberta M oraz zespołów: Me and that Man, Feel, Lady Pank, UL/KR, Das moon, Plastic, Beneficjenci Splendoru. Reżyseruje także wizualizacje do spektakli teatralnych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za filmy fabularne (m.in. Za film „Jerry” Najlepsza Rezyseria na Open Place Film Festival, Łotwa, Najlepszy film na Kamera Akcja Festival w Łodzi, Najlepszy Film Krótkometrażowy CIFA Film Festival, Chile i teledyski (na Aesthetica Film Festival / York, Anglia, Festival Cinematográfixo de Mérida, Meksyk 2019 Yach Film Festival / Polska). Wykłada podstawy reżyserii na Uniwersytecie Gdańskim. 

Sylwetki artystów, dla których powstaną teledyski

image

[źródło: http://kayax.pl/artysta/mery-sposky/]

Mery Spolsky: „Mery Spolsky pisze teksty, zamienia je w piosenki i prowokuje… głównie do myślenia. Jej słowa są szczere, ubrane w mocne elektro-techno brzmienia i piosenkowe melodie. W zasadzie większość rzeczy robi sama, bo chce, żeby wszystko co robi miało etykietkę »spolsky« – projektuje scenografię, grafiki oraz stroje, produkuje i komponuje. Od debiutanckiego albumu towarzyszy jej »krzyż spolsky«, który niesie pomoc zagubionym sercom. Kolejnym znakiem rozpoznawczym są »pasky«, bo jak twierdzi, kolor czarny odzwierciedla jej czarny humor, a biały podkreśla białe wiersze. Artystka przyznaje się do inspiracji szaloną twórczością Salvadora Dalego, czerpie z motywu pasków Grzegorza Ciechowskiego i nurza się w abstrakcjach Die Antwoord. […]. W 2017 roku wydała debiutancką płytę pt. »Miło Było Pana Poznać« pod szyldem wytwórni Kayax. Kilka miesięcy później tytułowy singiel wygrał plebiscyt na najlepszy utwór roku w Radiu Kampus. Debiut artystki został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Elektronika” (źródło: https://www.facebook.com/pg/meryspolsky/about/?ref=page_internal).

image

[źródło: https://iglorecords.com/]

Bass Astral x Igo: „Duet Bass Astral x Igo tworzą producent Kuba Tracz i wokalista Igor Walaszek. Obaj swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine. Dzięki temu, że nie mieli wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnoszą do niej zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. Ich koncerty to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą. Duet ma na koncie dwa długogrające albumy. W marcu w 2017 roku muzycy wyruszyli w trasę, by promować ostatni z nich – »Orell«. Płyta zrobiła sporo zamieszania na rynku muzycznym, co poskutkowało całkowicie wyprzedaną wiosenną trasą koncertową w 2018 r.” (źródło: https://iglorecords.com/). Ich najnowszy projekt to „Satellite”.

image

fot. Piotr Pytel

Moli: Moli, a właściwie Adam Koźmiński urodził się w 1994 roku w Inowrocławiu, a trochę ponad rok temu podpisał swój kontrakt z SBM Label. Szerszej publiczności dał się poznać dzięki drugiej edycji akcji SBM Starter w 2018 roku, zaprezentował wtedy bardzo dobrze przyjęty utwór „Versus”. Moli dysponuje charakterystycznym głosem oraz flow, które wyróżniają go na tle innych debiutujących raperów. Wśród jego największych inspiracji znajdziemy m.in. Drake’a, Travisa Scotta oraz The Weekend. Utwory artysty cechuje prawdziwość oraz brak autocenzury, które nadają im niesamowity wydźwięk oraz mogą przyprawić o ciarki niejednego słuchacza. Podczas swojego #hot16challenge2, Moli po raz pierwszy ogłosił szerszej publice, że na co dzień jest żołnierzem i w takim też klimacie utrzymał też swój debiutancki singiel „Pąki białych róż”, na którym opowiada właśnie o swoich początkach w wojsku. Na chwilę obecną Moli pracuje nad swoją pierwszą płytą pod szyldem warszawskiej wytwórni.  10:23PM  |   URL: https://tmblr.co/ZgdTeiYuOaKG4q00