image

Zgłoś się i nakręć teledysk.

Ruszył nabór do 8. edycji Szkoły Teledysków – pasjonującego projektu edukacyjnego organizowanego przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych Plaster przy wsparciu  miasta  Warszawa. Do udziału w kreatywnych warsztatach zapraszamy filmowców wszystkich specjalności: reżyserów, scenarzystów, operatorów, kierowników produkcji oraz wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z realizacją wideoklipów, filmów, czy reklam. 

Po kilku tygodniach wykładów oraz pracy nad scenariuszem młodzi twórcy zrealizują trzy teledyski dla polskich zespołów:  
BEDOES rocznik ‘98. Najmłodszy Młody Wilk Popkillera i najmłodszy polski raper na szczycie OLiS. Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów wydawniczych w historii polskiego rapu, który pierwsze miliony w sieci zrobił przed… dwudziestką.Raper przenosi typową dla SB kontrowersję na zupełnie nowy poziom, a zarazem jego wyszlifowany błyskawicznie styl, w przeciągu kilku lat sprawił, że stał się jednym z najbardziej obiecujących przedstawicieli nowej szkoły.
SONAR –  to projekt Łukasza Stachurko (Sonar Soul), który współtworzył m.in. duet RYSY. W zespole jedyną wokalistką jest Lena Osińska (znana z The Voice of Poland), a na scenie zobaczyć można również perkusistę Rafała Dutkiewicza (grywającego ze Skalpelem, Mariką i P.Unity) oraz doświadczonego pianistę Artura Bogusławskiego. Nowy album “Torino” ma premierę  23 marca. Gościnnie na płycie pojawił się Holak, Miles Bonny oraz Antar Squair Blaq Jackson.
SOUND’N’GRACE – to ponad dwudziestoosobowa grupa wokalna i pięcioosobowy band pod kierunkiem Ani Żaczek i Kamila Mokrzyckiego. Założyli zespół w 2005 roku i od tamtej pory nie wyobrażają sobie bez niego życia.   17 listopada 2017 roku premierę miał drugi album studyjny chóru, zatytułowany Życzenia.
W tajniki sztuki tworzenia wideoklipów wprowadzą uczestników mentorzy:  Agnieszka Gomułka,  Roman Przylipiak i Filip Załuska. Stałym elementem Szkoły Teledysków są autorskie wykłady cenionych reżyserów, producentów, scenarzystów i operatorów związanych z wideoklipem, reklamą, filmem. W tej edycji spotkamy się z: Konradem Aksinowiczem, Olgą Czyżykiewicz i Jarosławem Szodą. Scenariopisarskie sekrety zdradzi Agnieszka Kruk ze

StoryLab Pro, a o produkcji opowie Alicja Jagodzińska.
Podczas warsztatów  uczestnicy stworzą trzy ekipy filmowe. Zadaniem każdej z nich będzie napisanie scenariusza, zorganizowanie planu filmowego, realizacja zdjęć i zmontowanie teledysku do jednego z trzech utworów. Każda z grup otrzyma do dyspozycji profesjonalny sprzęt filmowy oraz budżet na produkcję. Nad pracą ekip czuwać będą opiekunowie artystyczni.
Zajęcia odbędą się  w Domu Kultury Kadr w Warszawie  w trzy kwietniowe weekendy. Uroczysta premiera muzyczno-filmowych dzieł planowana jest na 29 maja 2018 roku.

Do tej pory w ramach Szkoły Teledysków powstało kilkanaście wideoklipów dla uznanych i popularnych artystów z różnych stron sceny muzycznej – od hiphopu po pop.  Szkołę Teledysków odwiedzili m.in: Bovska, Vienio, Marika, Pablopavo, Bednarek, Ńemy, Abel, Monika Urlik, Sorry Boys, Rebeka czy  Solar/Białas. Teledyski, które powstają w ramach warsztatów osiągają wysoki poziom artystyczny, czego dowodem jest 8 nominacji do nagród na Yach Film Festival – największym święcie polskiego wideoklipu. Dotychczasowe efekty pracy uczestników projektu można obejrzeć na kanale YouTube fundacji Plaster.
Ważne informacje:
·         Do 8. edycji Szkoły Teledysków przyjmiemy 36 osób,
·         Na zgłoszenia uczestników czekamy do 29.03.2018, do godz. 23.59,
·         Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone: 31 marca, do godz. 13.00 (wyślemy maila do każdej zakwalifikowanej osoby),
·         Obowiązkowo należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny tutaj:  https://goo.gl/forms/BVZL1s64kC4NSKn83 
Koszt udziału w zajęciach 280zł (6 dni i plan zdjęciowy) – płatne po zakwalifikowaniu się do projektu, przed rozpoczęciem działań.

Przed przesłaniem zgłoszenia prosimy zapoznać się z regulaminem: http://bit.ly/2Fw7x7b 

Projekt współfinansuje miasto Stołeczne Warszawa.
Partnerzy:  Dom Kultury Kadr, High Resolution Equipment, SB Maffija,  Brand24, Fundacja Przestrzeń Filmowa.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronach internetowych:
www.fundacjaplaster.pl oraz facebooku .

Wykładowcy i opiekunowie artystyczni grup:
Opiekunowie grup:
Filip Załuska ukończył realizację obrazu filmowego i fotografię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych za krótkie formy filmowe m.in. Grand Prix Papaya Young Directors czy Grand Prix Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Zdobył także nagrody na nowojorskim New York Film Week oraz w konkursie Kodak Award (za najlepsze zdjęcia reklamowe). Jego twórczość doceniono również podczas Art Croft Film and Video Festival w USA, gdzie wyróżniono go w kategorii Best Experimental. Filip jest twórcą teledysku do utworu „Feed Fire” amerykańskiego producenta Eskmo, którego muzykę można usłyszeć w serialu „13 reasons” na Netflix’ie. 

Wybrane nagrody oraz wyróżnienia:

ArtCroft Film and Video Festival – Best Experimental Award
International New York Film Festival – Best music video
Papaya Young Directors – Grand Prix, Best Cinematography.
Kodak Award – Best Cinematography
New York Film Week – Grand Prix
Yach Film Festival : Grand prix, Best Script oraz Best Innovation
KTR : Craft/video – 2xnomination- best cinematography
Berlin Music Video Award: 3x Nomination
TMFF – Best music video
Clipon Festival – Grand Prix
Cannes Lions – Nomination
Camerimage Festival – official selection -short
Berlin Film Festival – official section – short
Festiwal Filmowy w Gdyni – official selection- short
Vimeo : Official selection  Vimeo Staff Picks

image

Agnieszka Gomułka​:

Reżyserka, producentka, montażystka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji, gdzie ukończyła Wydział Reżyserii, a także Wydział Kierownictwa Produkcji. Przez kilka lat związana zawodowo z MTV POLSKA. Wykładowca. Realizuje filmy dokumentalne, fabularne, teledyski i reportaże. Jej krótkometrażowy film „Szczęściarze” był zakwalifikowany do Konkursu Kina Niezależnego 31 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2006 r. Od 2009 r. członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Sekcji Filmu Dokumentalnego. Jej największą pasją jest film dokumentalny.

 

image

Roman Przylipiak​:  Absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Studiował także fotografię na ASP w Gdańsku i grafikę na ASP w Warszawie. Prowadził opiekę artystyczną w międzynarodowych warsztatach filmowych “TENDER METROPOLIS". Poza twórczością fabularną i eksperymentalną jest autorem kilkudziesięciu teledysków, z których wiele zostało nagrodzonych w kraju i za granicą. Na ostatnim festiwalu Yach Film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. W międzynarodowym konkursie “Crossing Boundaries” organizowanym przez Instytut Goethego otrzymał II nagrodę za film pt.: ”Kurs”. Tworzy także wizualizacje teatralne, m.in. dla teatrów: Powszechnego i Studio w Warszawie, Teatru PWST w Krakowie. Jego portfolio zawiera także projekty z pogranicza filmu, fotografii i video-artu. W 2005 wystawił w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę “Pociąg Relacji”, w 2018 w galerii “Wystawa” miała miejsce prezentacja instalacji video-art pt.: “No Selfie”. w 2017 roku ukończył pracę nad 30-minutowym fabularnym debiutem pt. ‘Jerry’. Film zdobył główną nagrodę na Festiwalu  Krytyków Sztuki Filmowej ‘Kamera – Akcja’ w Łodzi 2017 oraz Nagrodę za Najlepszy Scenariusz na WAMA Festival 2017. ‘Jerry’ był tak`ze w oficjalnych selekcjach: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017, Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand, Francja, Fresh Wave Festival w Hong-Kongu, Warszawski Festiwal Filmowy, sekcja: Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe 2017.  Wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego w Katedrze Filmu.

image

Wykładowcy:
​Olga Czyżykiewicz:  Reżyserka/ kompozytorka i wokalistka. Absolwentka Historii Sztuki na UW oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Jej największą pasją jest obraz, gdyż jest najlepszym narzędziem do tworzenia piękna i kreowania nowej rzeczywistości. Swoimi pracami chce zwrócić uwagę widzów na ich wewnętrzne piękno i pasje. Współpracowała z topowymi polskimi artystami takimi jak: Margaret/ Sylwia Grzeszczak/ Natasza Urbańska/ Sarsa/ Natalia Niemen/ Wilki/ Nergal/ Mezo/Sebastian Karpiel-Bułecka/ Piotr Cugowski/ Marika/ The Dumplings/ Mateusz Ziółko/ Grzegorz Turnau/ Marek Napiórkowski/ Wojtek Mazolewski / John Porter/ Matt Dusk, a także z topowymi polskimi aktorami: Piotr Adamczyk/ Danuta Stenka/ Paweł Małaszyński/ Iza Kuna. Współpracowała z takimi światowymi markami jak: Adidas/ Revlon. Na liście nagród za teledyski ma już Music Eska Award dla najlepszego teledysku, wygraną na
festiwalu Indie Music Awards czy nominację do YACH. Filmowo zajęła 1. miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tarnowie dokumentem „Dotknięcie” oraz zdobyła 1. nagrodę na Warszawskim Festiwalu Teatralnym za scenariusz i reżyserię spektaklu „Kobiety Witkacego”. Szczególną nagrodą jest także fakt, że teledysk Sylwii Grzeszczak wyreżyserowany przez Olgę na podstawie napisanego przez nią scenariusza został najchętniej oglądanym
teledyskiem w Polsce w 2016, osiągając ponad 93 mln wyświetleń na YT.

image

Konrad Aksinowicz​:​ Reżyser („Zamiana”, „W spirali”. Powrót do Legolandu”), scenarzysta („Powrót do Legolandu”), aktor, muzyk, kompozytor, wykładowca, reżyser reklam telewizyjnych i teledysków. Od 2010 roku prowadzi seminarium pt. „Samorealizacja filmowa”. Wykłada w Szkole Teledysków, Warszawskiej Szkole Filmowej, Interscenario, Script Fiesta i w Szkole Wajdy. Autor książki „Samorealizacja filmowa” (wyd. Wojciech Marzec).

image

Agnieszka Kruk​:​ ​ scenarzystka i instruktorka scenariopisarstwa. “Zawsze byłam ciekawa  świata i głodna nowej, inspirującej wiedzy. Zostałam scenarzystką. Zawód ten w naturalny  sposób łączył moje wcześniejsze zainteresowania aktorstwem i pisaniem spektakli teatralnych,  wiedzę zdobytą na studiach literaturoznawczych oraz doświadczenie pracy w telewizji. Głód wiedzy i chęć ciągłego doskonalenia się sprawiły, że gdy zaczęłam zawodowo pisać  scenariusze, włączył się u mnie wampir na dokształcania się w tej dziedzinie. Ukończyłam więc studia scenariopisarskie – zarówno w Warszawie (WSF), jak i w Łodzi (PWSFTViT) – oraz  uczestniczyłam w licznych kursach, szkoleniach, warsztatach i wydarzeniach scenariopisarskich w Polsce i poza granicami kraju.”

image

Jarosław Szoda: Operator filmowy. W ramach stypendiów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w 1991 i 1992 roku odbywał staż m.in. w National Film & Television School w Londynie, w Panavision Europe, Technovision, Pinewood Studios, New York University, Arriflex USA, Panavision. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

image

Alicja Jagodzińska Absolwentka PWSFTvIT w Łodzi oraz Programu Media Business School w Hiszpanii. Producentka wykonawcza krótkich form m.in. filmu „Czarnowidzka” czy teledysków takich artystów jak: Margaret, Sylwia Grzeszczak czy Nergal. Na rynku teledyskowym działała z wytwórniami tj. Warner Music, Universal, Prosto, Asfalt Records i innymi. Pracowała przy pełnometrażowych produkcjach, kilkunastu filmach krótkometrażowych i reklamach. Doświadczenie zdobywała także jako koordynator produkcji w międzynarodowej firmie czy w HanWay Films w Londynie – jednej z największych agencji sprzedaży filmów w Europie. Swoim doświadczeniem dzieli się wykładając w Szkole Teledysków i w RedHood Art.Studio. Wiele filmów przy których pracowała zdobywało nagrody w Polsce i za granicą, np „Lokatorki”- zdobywca Studenckiego Oscara 2016, czy „Najpiękniejsze Fajerwerki Ever”- nagrodzone w Cannes 2017. Ostatnimi czasy pracowała przy realizacji serialu „Wojenne Dziewczyny”. Obecnie skupia się na rozwoju własnej firmy i produkowanych w niej projektach – Wonderland Pictures Company.

image